Цікаво про сир.

Для виробництва кілограма сиру знадобиться близько 10 кілограмів молока. Проте сир роблять не тільки з нього. Існує сир, вироблений із свинячої печінки, сої, сметани і навіть гороху. Технології виробництва сирів не відрізняються великою складністю, хоча і мають декілька особливостей.

Ще з давніх часів для того, щоб надати сиру який-небудь незвичайний колір, його фарбували за допомогою морквяного соку, листя календули та інших природних барвників.

Деякі народності Кавказу дуже серйозно вважають сир афродизіаком. Саме тому на кожному весіллі обов’язково повинен бути цей продукт. Але це не той сир, який звикли бачити на полицях магазинів. Горяни готують сир за особливою технологією, додаючи до коров’ячого молока молоко кіз, овець і буйволів.

Першою країною, яка почала виробляти сир у великих обсягах стали Нідерланди. Їх продукт представляв собою великі круглі голови, які користувалися попитом, приносячи при цьому непоганий прибуток. Цікаво, що із 14 століття й донині зовнішній вигляд і форма сиру майже незмінні.

Одного разу сир використовувався у військових діях. Під час морської битви між флотами Аргентини і Уругваю у 1841 році доповіли, що на судні закінчився запас ядер.
Уругвайський адмірал вже збирався капітулювати, але раптом згадав, що у трюмі знаходяться декілька головок засохлого сиру з Голландії. Їх розмір відповідав розміру ядер. Адмірал віддав наказ зарядити ними гармати і дати залп. Аргентинці вирішили, що це нова таємна зброя, і, злякавшись, відступили.

Унікальне сирне творіння представив сільський виноградар Трой Лендвер з американського штату Вісконсін. Із величезного шматка сиру Чеддер майстер вирізав копію картини знаменитого художника Джона Трамбалла «Декларація незалежності».
Для створення сирного монумента Лендверу знадобилися інструменти скульптора і 907 кілограмовий «шматок» сиру Чеддер. Скульптура була створена на замовлення компанії, що виробляє сирні крекери.

Британія взагалі ставиться до цього молочному продукту з великою повагою, адже ще англійській королеві Вікторії на весілля подарували головку сиру вагою більше 500 кг. У наш час у Великобританії щороку відбувається чемпіонат з поїдання сирів.

Також там щороку проходить національний чемпіонат із катання сирів — одне з найдивніших у світі змагань: півсотні учасників стрімголов мчать з пагорба Купер-Хіл, що у передмісті Глостера, намагаючись наздогнати головку сиру, яка котиться. Перемагає той, хто зловить її першим, а в якості призу він отримує цей самий сир.

У Емілії Романьї – одній із найбільш процвітаючих областей Італії, відомій своїми пам’ятками архітектури та шедеврами мистецтва, а також гастрономічними забаганками — є чотири банки, які беруть популярний твердий сир у якості кредитного забезпечення. Наприклад, банківський дім «Credito Emiliano», за власним визнанням, прийняв на зберігання від своїх клієнтів 400 тисяч головок пармезану. Оціночна вартість 40-кілограмового сирного колеса складає 300 євро.

Існує легенда, що відомий філософ Заратустра більше, ніж два десятки років їв тільки один сир.

Подейкують, що м’якому сиру Камамбер світ зобов’язаний появою картини Сальвадора Далі «Постійність пам’яті» (La persistencia de la memoria). Одного разу мистець спробував цей чудовий сир, після чого сів перед ще незавершеним полотном, вимкнувши при цьому світло, і став роздумувати про чудовий смак Камамберу. Саме в цю мить йому й прийшло дивовижне видіння «часу, що розтікся».

Одного разу Сальвадор Далі висловився так: «Якщо у країні немає хоча б п’ятдесяти сортів сиру та гарного вина, значить, країна заведена у тісний кут».

Ефективність впливу сирів на людський організм жорстко залежить від часу вживання. Вранці, о 9-10 годині, сир найкорисніший. У цей час він засвоюється найповніше. Потім його цінність помітно падає. Після 10 і до 12 – засвоюється гірше, а з 12 до 16 – за повнотою засвоєння сир не відрізняється від інших продуктів.

Сир містить велику кількість білка. Масова частка білка у сирі перевищує вміст білка в м’ясі. До речі, білки у складі сиру засвоюються організмом на 95%. До того ж сир містить незамінні амінокислоти, що забезпечує високу біологічну цінність продукту.

До складу сиру входить велика кількість кальцію в легкозасвоюваній формі. Сир містить вітаміни А, D, Е, вітаміни групи В.

Американські дослідники виявили у сирі, на відміну від інших молочних продуктів — йогурту молока, здатність захищати зуби від карієсу. Сир нейтралізує кисле середовище у порожнині рота і тим самим відновлює кислотно-лужний баланс.

Камамбер треба їсти разом зі скоринкою із цвілі, а сири типу Дорогобузького — слід попередньо ретельно зчистити слиз, потім, не видаляючи скоринки, нарізати сир разом із нею.

Сир необхідний у раціоні вагітних жінок, матерів, що годують, а також спортсменів та інших людей, чия робота пов’язана з великою витратою енергії. Дієтологи додають сир до меню хворих на туберкульоз, діабет, при захворюванні печінки і жовчних шляхів, при малокрів’ї (анемії) і переломі кісток. Сир рекомендують маленьким дітям і літнім людям.

Найкраще місце зберігання сиру — нижня полиця холодильника. Сир треба попередньо загорнути у поліетиленову плівку (пакет) або покласти до сирниці. Ідеальна температура зберігання — +5+8 °С.

Користь плавленого сиру зумовлена великою кількістю мікроелементів, на першому місці серед яких, кальцій і фосфор. Крім цього сир містить білок, який на 40% задовольняє добову потребу організму людини у незамінних амінокислотах.

Користь ковбасного сиру — у великій кількості казеїну (високоякісного білка), вітамінів, наявності фосфору і кальцію.

Найкорисніший сир виробляють у Гімалаях із молока яка. Навіть вчені підтвердили, що молоко яка містить велику кількість фолієвої кислоти, яка зміцнює серцеві м’язи і уповільнює зростання ракових клітин.

У розділі ЗДОРОВ’Я сайту — багато цікавої та корисної інформації.

syr