«Воєнний стан» что это такое. Какие права и обязанности.


На внеочередном заседании вечером 26.11.2018 Верховная Рада одобрила Указ Президента, но на 30 дней. И только в нескольких областях, при условии сухопутного вторжения.

 

Фракція ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА»
Кількість депутатів: 134
За:120 Проти:0 Утрималися:0 Не голосували:4 Відсутні:10

Позафракційні
Кількість депутатів: 60
За:29 Проти:8 Утрималися:1 Не голосували:8 Відсутні:14

Фракція Політичної партії «Опозиційний блок»
Кількість депутатів: 38
За:0 Проти:21 Утрималися:0 Не голосували:3 Відсутні:14

Фракція Політичної партії «Об’єднання «САМОПОМІЧ»
Кількість депутатів: 25
За:23 Проти:0 Утрималися:0 Не голосували:1 Відсутні:1

Група «Партія «Відродження»
Кількість депутатів: 24
За:3 Проти:1 Утрималися:0 Не голосували:1 Відсутні:19

Фракція Радикальної партії Олега Ляшка
Кількість депутатів: 21
За:16 Проти:0 Утрималися:0 Не голосували:2 Відсутні:3

Фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»
Кількість депутатів: 20
За:13 Проти:0 Утрималися:0 Не голосували:2 Відсутні:5

Група «Воля народу»
Кількість депутатів: 19
За:8 Проти:0 Утрималися:0 Не голосували:2 Відсутні:9

 

Результаты пофамильно здесь rada.gov.ua/pls/21028

 

Вопрос для чего он сейчас? Если нет Крыма с двумя миллионами жителей. Были масштабные бои под Илловайском и Дебальцевым. Обстрелы градами с Ростовской области и так далее.

Сейчас, даже не купишь нужное «голосование депутатов». Ставки очень высокие на выборы президента 31 марта 2018 года.

Воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у випадках збройної агресії проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, закон України «Про правовий режим воєнного стану», а також указ президента.

ЗАКОН УКРАЇНИ: Про правовий режим воєнного стану (актуальний) zakon.rada.gov.ua/laws/389-19

Хто вводить воєнний стан?

Пропозицію щодо запровадження воєнного стану президенту подає Рада національної безпеки України. Після цього президент має розглянути цю пропозицію та видати указ про ведення воєнного стану. У наступні два дні Верховна Рада повинна його розглянути і проголосувати за введення надзвичайний стан.

Після цього указ має бути поширений у засобах масової інформації. Також Україна має повідомити генерального секретаря ООН про параметри введення воєнного стану на території країни.

Воєнний стан вводиться на території всієї країни?

Воєнний стан може вводитися на території цілої держави або в окремих її регіонах. Це має бути чітко зазначено у президентському указі.

У законі не вказується тривалість воєнного стану – термін його дії має бути зазначено в указі президента. РНБО рекомендувала президенту оголосити ВС строком на 60 днів.

Також президентський указ визначає перелік прав і свобод громадян, що будуть обмежені під час воєнного стану.

Верховна Рада може прийняти указ повністю, частково, з рекомендаціями або застереженнями.

Хто керує державою під час воєнного стану?

Згідно із законом, керівництво державою переходить до військового командування, яке разом із органами виконавчої влади, військовими адміністраціями та органами місцевого самоврядування мають запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму.

Що таке «військові адміністрації»?

Це тимчасові державні органи, які можуть бути утворені на територіях, де проголошено воєнний стан. Рішення про доцільність їхнього створення приймається президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Адміністрації утворюються в одному чи декількох населених пунктах. Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається та звільняється президентом України за пропозицією Генерального штабу.

Чи потрібно йти у військомат?

Закон про мобілізацію говорить, що громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

Проте, це не означає миттєвої мобілізації. Під час засідання РНБО президент заявив, що «введення воєнного стану не передбачає негайної мобілізації; але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги».

Втім, навіть якщо військомати цілеспрямовано не шукатимуть військовозобов’язаних, громадянам, які перебувають обліку, змінювати місце проживання буде досить проблематично. Без дозволу військового комісара це заборонено.

Вибори президента та парламенту під час дії воєнного стану

Про вибори під час воєнного стану можна забути. Це стосується виборів президента, виборів до Верховної Ради, до Верховної Ради АР Крим, та до органів місцевого самоврядування.

Також забороняється проводити будь-які референдуми. Зміна Конституції України заборонена.

Після припинення воєнного стану у Ради є 90 днів на те, щоб визначитися з новою датою виборів у випадку, якщо вони мали бути проведені у період, на який було введено воєнний стан.

Наступні вибори президента мають відбутись 31 березня 2019 року, тобто вже після орієнтовного закінчення дії воєнного стану.

Але є один нюанс — виборча кампанія починається за 90 днів, тобто 31 грудня. Введення воєнного стану означатиме відтермінування початку кампанії щонайменше на місяць. А це може стати реальною причиною для перенесення дати виборів президента.

У разі закінчення строку повноважень Президента України під час дії воєнного стану його повноваження продовжуються до вступу на пост новообраного Президента України, обраного після скасування воєнного стану.

Права громадян

Умови воєнного стану передбачають повну заборону проведення страйків, масових зібрань та акцій. Тобто, наприклад, під заборону потраплять ці ж акції євробляхерів. Або протести проти підвищення цін на газ.

Військове командування під час воєнного стану має право запроваджувати комендантську годину, встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду в населенні пункти, обмежувати свободу пересування громадян, а також рух транспортних засобів.

Нова військова влада отримає право перевіряти документи, а в разі потреби проводити огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.

Запрацює також право на заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо вони несуть ризик для суверенітету, та національної безпеки України.

У той же час у законі передбачено цілий список прав, обмеження яких забороняється. Зокрема, це заборона тортур, покарання, принизливого поводження. У громадян залишається право на справедливий суд та правову допомогу.

Трудова повинність

У разі запровадження воєнного стану військове командування та інші органи влади отримують право оголосити трудову повинність та залучати громадян до суспільно корисних робіт.

Це передбачає виконання робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.

Тривалість виконання таких робіт та їхня оплата встановлюються відповідно до українського трудового законодавства.

Конфіскація майна

У разі необхідності, закон справді дозволяє примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави.

Якщо під час примусового відчуження майна не було попереднього повного відшкодування вартості, колишній власник або уповноважена ним особа має право вимагати у судовому порядку повернення такого майна.

Також колишні власники можуть вимагати взамін надання іншого майна, якщо це можливо.

Діяльність ЗМІ

Воєнний стан передбачає, що командування зможе контролювати підприємства зв’язку, телерадіоорганізації та видавництва з метою проведення роз’яснювальної роботи серед військових і цивільного населення.

Крім того існує ризик заборони роботи особистих та колективних радіостанцій, передачі інформації через комп’ютерні мережі.

У разі порушення вимог режиму воєнного стану, у громадян чи організацій можуть вилучити теле- радіообладнання, відео- та аудіоапаратуру, комп’ютери або будь-які інші засоби зв’язку.

Як скасувати воєнний стан?

Воєнний стан скасовується або після закінчення строку, на який його було введено, або окремим указом президента про скасування воєнного стану.

——————

Воєнний стан мав бути запроваджений ще в лютому 2014 року. Власне його суть — це запобігти тому, що вже трапилося в державі.

Одночасні парламентські та президентські вибори восени 2019 року? Можливо — це справжня мета запровадження воєнного стану.

Гібридний військовий стан: 26.11.2018 Климкин советует не разрывать дипотношения с Россией

Перелік обмежень:

— Недоторканність житла

— Гарантована таємниця листування

— Таємниця приватного життя

— Свобода пересування

— Право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань

— Право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування

-Право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування

— Право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності

— Право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом

— Право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується

— Право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів

— Право на освіту