Закон о местных выборах приняли. Что будет? Комментарии.

18 июня 2015 года Верховна Рада приняла в первом чтении «Проект Закону про місцеві вибори«.
И проголосовала дорабатывать его по ускоренной процедуре.
14 июля 2015 закон был принят в целом. Но опубликовали в электронном виде окончательный вариант, только (!!!) 7 августа 2015.

Скачать окончательный вариант закона, который пошёл в публикацию в официальных изданиях, можно здесь drive.google.com/file/d/

Законом встановлено, що:

вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища, територія утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднаної сільської, селищної територіальної громади;

вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій з закріпленням кандидатів в територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що співпадає з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднаної міської територіальної громади;

вибори міського (міст, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, що співпадає відповідно з територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією об’єднаної міської громади;

вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища, територія об’єднаної сільської, селищної громади, територія міста.

Згідно із Законом, інформація про кількість виборців, виборча адреса яких віднесена до території кожного міста, а також про виборчу систему, за якою проводяться вибори міського голови відповідно до частин четвертої та п’ятої цієї статті, оприлюднюється Центральною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті, а також у загальнодержавних та (або) відповідних місцевих засобах масової інформації, не пізніш як за 5 днів до дня початку виборчого процесу відповідних чергових, позачергових місцевих виборів станом на 1 число поточного місяця.

Законом чітко встановлено кількісний склад відповідних місцевих рад, який визначатиметься Центральною виборчою комісією до початку виборчого процесу чергових виборів в залежності від кількості виборців, які належать до відповідної територіальної громади, проживають на території області, району, району в місті. Мінімальна кількість депутатів ради — 12 при чисельності виборців до 1000, максимальна — 120 депутатів при чисельності виборців понад 2 млн.

У разі якщо кількість депутатів, передбачена частиною третьою цієї статті для районної ради, є меншою, ніж кількість сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, територіальні громади яких входять до складу відповідного району, загальний склад цієї районної ради дорівнює кількості відповідних сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад.

Законом передбачено, що голосування відбувається за допомогою бюлетеня, в якому зазначені назви місцевих організацій партій та прізвище кандидата, висунутого відповідною місцевою організацією партії у цьому окрузі. Виборець має один голос. У разі, якщо реєстрацію кандидата, висунутого в територіальному окрузі, скасовано, виборець має можливість проголосувати за місцеву організацію партії, яка його висувала. Голос виборця вважається одночасно голосом за місцеву організацію партії та за кандидата, висунутого нею (ним) у цьому територіальному окрузі.

За результатами голосування дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів, поданих за кожну місцеву організацію партії. Проміжні територіальні виборчі комісії встановлюють лише проміжні підсумки голосування окремо по кожному територіальному округу і передають їх до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних виборів.

Законом удосконалено процедуру утворення одномандатних виборчих округів, положення щодо прозорості фінансування виборчих кампаній, встановлено чітку та зрозумілу систему взаємодії виборчих комісій при підготовці виборів, встановленні підсумків та результатів голосування.

Законом також передбачено представництво не менше 30% однієї статті у виборчих списках.
Законом вилучено з переліку суб’єктів виборчого процесу виборчі блоки, закріплено в закритій частині виборчого списку по одному лідеру цього списку.

 

У Перехідних положеннях Закону встановлено, що чергові місцеві вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів Севастопольської міської ради, депутатів районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад та міських, селищних, сільських голів на території Автономної Республіки Крим, а також депутатів обласних рад окремих районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад , міських селищних та сільських голів та об’єднаних громад на території Донецької і Луганської областей, призначені на 25 жовтня 2015 року, не проводяться у зв’язку зі здійсненням Російською Федерацією тимчасової окупації та збройної агресії проти України та неможливості забезпечення дотримання стандартів проведення виборів ОБСЄ.

Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких не проводяться місцеві вибори, призначені на 25 жовтня 2015 року, визначається Верховною Радою України у постанові про призначення відповідних чергових місцевих виборів.

Законом внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, законів «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Державний реєстр виборців», «Про здійснення державних закупівель», «Про статус депутатів місцевих рад».

 

Обычный участок для голосования: споры, выдача бюллетеней, принудительный вывод.

 

Ещё комментарии к принятому закону:

 

Законом про місцеві вибори Верховна Рада зрадила децентралізацію. Відновлено партійну диктатуру над місцевою владою. Централізація зверху донизу в повній красі. Це ніж в спину громадянському суспільству. Від самоврядування відрізали ГО, волонтерів, ОСББ, ОСНи, молодіжні організації, кооперативи, спілки, товариства тощо. А для того, щоб всіх надійно закріпачити, відновлено імперативний мандат. Тепер партії можуть відкликати обраного мера, чи замінити після виборів обраного депутата на іншого.

Політики, які утворили коаліцію, так захопилися ідеєю розділити владу між 5 політичними партіями, що голосували за закон «всліпу». Тексту закону не існує досі, а правки прозвучали тільки усно. Текст не бачив жоден мер, жоден місцевий депутат, навіть жоден член ЦВК. Але з озвученого стало зрозуміло, що в закон-2015 потрапило все найгірше з законів про місцеві вибори 2006 та 2010 років, що було потрібно владі та партіям, але суперечить ідеї створення дієвого та ефективного самоврядування.

Такий закон — це настільки велика помилка, що вона може повністю зупинити децентралізацію!
О. Солонтай

 

Чому я не голосував у вівторок закон про місцеві вибори?

Не кажу навіть, що це робилося без остаточної редакції на руках.
Отже, перше. Аплодуючи запровадженню гендерних квот, ми втратили з фокусу уваги головне – цей закон не є ніякими «відкритими списками». Виборець не матиме права обрати з кількох кандидатів від партії одного, якого він делегує в раду. Відповідно, в межах округу не буде контролю депутатів від однієї партії один за одним.

Друге. Все ще гірше ніж ми думаємо – закон закріплює імперативний мандат. Тобто керівництво партій може відкликати депутатів рад усіх рівнів за надуманими підставами. Поводишся не так, як хоче Порошенко, Тимошенко чи Садовий – все, до побачення. Для цього достатньо зібрати мінімальну кількість підписів у окрузі.

Третє – закон про вибори консервує нинішню політичну еліту. Бо молодій партії, щоб обратися на виборах, треба виставити сильних кандидатів у всіх округах та скрізь набирати пристойний результат. Тоді як зазвичай молоді партії мають лише декілька сильних кандидатів. Які втратили можливість обратися за мажоритаркою – і не потраплять до місцевих рад.

Четверте. Закон про вибори порушує Конституцію в частині рівності всіх кандидатів – оскільки перший номер в партії, яка подолає бар’єр, зможе обратися до ради незалежно від результату. Інші мають вкалувати, але будуть суперкандидати, які зайдуть на привілейованих засадах.

Ось за таке проголосувала Рада, в тому числі фракції, які зараз намагаються постати головними поборниками української демократії та незалежності.
С.Лещенко

 

 

До місцевих виборів 95 днів. Влада продовжує з вишуканим садизмом катувати потенційних кандидатів законом. Тобто його відсутністю. Закону нема, бо в нього вписують те, що голосували усно.
Найбільш садистом виявився Гройсман, який заявляє, що кандидатів в мери міст з кількістю понад 90 тис. виборців висуватимуть тільки партії. Це не озвучувалося, і цього нема в жодному документі: ні законопроекті, ні стенограмі, ні протоколі комітету. Але якщо спікер таке говорить, а інші цитують, то це як? Сфальшують закон без голосування? Чи просто спікер помилився? От і мучайся тепер, що це значить, насправді пишуть, правлять, чи переписують?
Неясно. Але думаю, що якщо нардепи частково сфальшують текст, то з’явиться шанс повністю скасувати цю шкідливу для країни виборчу систему!
О. Солонтай, 22.07.2015

 

 

Коментар від Гройсмана:
— Нарешті ми відійшли від гібридної, дуже дивної системи виборів, на яку було багато нарікань, коли частина депутатів обирається за списками, а інша частина за мажоритарними округами.

— В селах, селищах і містах з населенням до 90 тис. вибори відбуватимуться за звичною мажоритарною системою.

— Вибори до райрад, міськрад та облрад будуть проходити вже за пропорційною системою.

— Мерів міст з населенням більше 90 тис. обиратимуть абсолютною більшістю, тобто 50%+1 голос. Для цього передбачена можливість проведення другого туру.

— Місто, район, область діляться на округи. По кожному округу партія може висунути одного кандидата (саме партія, виборчі блоки цим законом не передбачені).
Якщо партія набрала 5% голосів, то спочатку визначається кількість кандидатів від партії, які пройшли у відповідну раду.
Далі переможцями стають ті кандидати за яких проголосував найбільший процент виборців, які взяли участь в голосуванні. Тобто перемагає той, хто отримав найвищий відсоток.

— Щодо бюлетеня. На ньому буде позначено спочатку прізвище кандидата, далі назва партії, від якої він висувається. Таким чином відбуватиметься одночасне голосування за кандидата і за партію. Виборець має право одного голосу.

— Висування мерів міст, де більше 90 тисяч виборців теж відбуватиметься тільки від партій.

— Дата реєстрації партії для участі у виборах не має значення.

— Вперше до Закону введено європейську норму щодо присутності у списку партії не менше 30% представників однієї статі.

Ну і нарешті, для тих, хто говорить, що через новий закон певні округи можуть залишитися без своїх представників, відповім – виборцям нема за що хвилюватись, оскільки обраний депутат і партія, яка його висуває, бере відповідальність за все місто, а не окремий округ.

———

Комментарий от простого человека.
Наташа Белая
Можете меня заФУкать,но я выскажусь. Сейчас «до власти» рвуться одни «хапуги» …они похожи на шакалов,в ожидании когда можно будет «рвать» бюджетные деньги…

Прикрываются своими смазливыми улыбками «такі щирі» «та добропорядні»
А на самом деле…..
Я бы многим лидерам партии и кандидатам в меры задала бы пару обычных не очень выгодных вопросов; «Сколько у Вас любовниц?
Любитель ли Вы понтов, часов, и во сколько Вы себя оцениваете?!»

Каждый из нас знает,что не все то золото,что блестит!
Так и с кандидатами …Практически все готовились долгое время к тому,чтоб улыбаться нам «простым смертным» с билбордов самой ангельской улыбкой.
И при этом, эти ангелы в жизни схожи с грязными свиньями.
Не вижу я настоящих патриотов, которые действительно хотят блага для громады, для нашего с вами города.
Одни хапуги, которые хотят за счет людей жировать, обеспечивать свои семьи и своих дам на стороне.
Решать свои личные вопросы связанные с бизнесом, устраивать хорошее будущее только для своих детей и внуков…
А на остальное плевать они хотели!
Жаль что на детекторе лжи не проверяют будущих депутатов …вот бы было шоу…(